W tym roku szkolna Wigilia odbyła się w skromnej, kameralnej oprawie. W klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas uczniowie klasy VII, którzy w krótkim montażu słowno – muzycznym przypomnieli wpisane w polską tradycję zwyczaje, wyśpiewali najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Na zakończenie Ksiądz Proboszcz Czesław Gołdyn zaprosił do wspólnej modlitwy, a Pani Dyrektor Małgorzata Kawka złożyła wszystkim uczniom, przedszkolakom, nauczycielom i pracownikom szkoły świąteczne życzenia.
,,Gdy się Chrystus rodzi...''
- 4
Pamiętamy o zwierzętach!
Tuż przed świętami 31 kg karmy suchej i mokrej, zbieranej przez uczniów naszej szkoły, trafiło do zamojskiego schroniska.
Podsumowanie konkursu świątecznego
17 grudnia podsumowany został cykliczny konkurs rodzinny ,,Kartka, stroik lub ozdoba świąteczna’’, którego celem jest kultywowanie tradycji związanych z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia, integracja rodziny oraz rozwijanie kreatywności plastycznej. Konkursowe wyniki prezentują się następująco:
w kategorii klas I - III:
I miejsce - Gabriela Szlendak (kl.I)
II miejsce – Wojciech Szykuła (kl. I)
III miejsce - Maja Seweryńska (kl. III)
w kategorii klas IV - VI:
I miejsce – Krystian Kancir (kl. VIII)
II miejsce – Patryk Cik (kl. VIII)
III miejsce – Hubert Chudyga (kl. VII)
w kategorii przedszkole:
I miejsce – Mela Mikulska, Dominik Pereć
II miejsce – Szymon Dżygała, Jagoda Stopa
III miejsce – Hania Stopa, Grzegorz Łasocha, Adam Stopa
Nagrody w konkursie ,,Życie bez nałogów''
17 grudnia wręczone zostały nagrody w ramach konkursu plastycznego ,,Życie bez nałogów’’, zorganizowanego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krynicach. Dyplomy i nagrody otrzymali:
I miejsce - Akicja Grzeszata (kategoria klas IV-VI)
III miejsce - Julia Skrzyńska (kategoria klas IV-VI)
wyróżnienie - Kamila Wszoła (kategoria klas I-III)
Uwaga! Nauka zdalna!
Uczniowie klas I-VIII NSP przechodzą od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. w tryb nauki zdalnej.
Opieka świetlicowa zostanie zorganizowana dla uczniów z klas I-III na indywidualne wnioski rodziców, którzy nie są w stanie zapewnić dziecku opieki. Ze względów organizacyjnych zgłoszenia w tej sprawie należy przekazać do wychowawców poszczególnych klas I-III do najbliższego piątku, tj. do 17 grudnia 2021 r. do godziny 12:00. Uczniowie ci będą mieli możliwość realizować zajęcia w świetlicy
z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że przez 3 dni poprzedzające święta, tj. od 20 do 22 grudnia, a także w okresie po świętach - od 3 do 5 stycznia 2022 r. - nauka będzie odbywała się w sposób zdalny. Natomiast 7 stycznia, zgodnie z ustaloną we wrześniu organizacją roku szkolnego, jest w naszej szkole dniem dodatkowo wolnym od zajęć lekcyjnych.
10 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do nauczania stacjonarnego.
Wyjazd do kina
15 grudnia uczniowie klasy I i IV wybrali się do zamojskiego kina na familijny film przygodowy pt. ,,Clifford. Wielki czerwony pies’’. Ekranizacja kultowej bajki dla dzieci to godna polecenia pozycja, nie tylko dla wielbicieli wielkiego czerwonego czworonoga.
,,Muzeum w pudełku''
W tym roku nasza szkoła jako jedna ze stu placówek w Polsce zakwalifikowała się do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Muzeum w pudełku’’. Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w ramach programu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe ma na celu w sposób atrakcyjny i aktywny uczyć uczniów szkół podstawowych o elementach kultury i historii polskich Żydów.
Wstępne warsztaty przeprowadził z uczniami klas IV – VI edukator z Muzeum POLIN - pan Antoni Wołowski. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego narzędzia edukacyjnego nasi uczniowie zwiedzili miasteczko Malki, w którym obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Bohaterowie narracyjnej gry, 12 – letni Antek i 11 – letnia Żydówka o imieniu Malka, przenieśli naszych uczniów o 100 lat w przeszłość, na ulice małego miasteczka, do żydowskiej mykwy i sąsiadującej z kościołem parafialnym synagogi, na cmentarz żydowski i cmentarz katolicki, do budynków użyteczności publicznej będących w zagospodarowaniu mieszkańców obu narodowości, wreszcie do domów i kamienic żydowskich i polskich. Podróż w czasie i wizyta w wielokulturowym miasteczku umożliwiła graczom poznanie żydowskich tradycji, świąt, kuchni, języka i realiów dnia codziennego.
Przeprowadzone lekcje to tylko wstęp do dłuższej podróży w czasie. Materiały, rekwizyty i scenariusze zajęć z ,,Muzeum w pudełku’’ będą mogły służyć szkole latami, a realizacja projektu może stać się zachętą i inspiracją dla młodego pokolenia do dalszych poszukiwań i kontynuowania działań o wymiarze lokalnym i ogólnopolskim na rzecz zachowania pamięci o historii Żydów polskich, na rzecz zachowania pamięci o dawnej Polsce, różnorodnej i wielokulturowej.
19
Kiermasz Bożonarodzeniowy
Po spowodowanej pandemią przerwie przy kościele parafialnym w Dzierążni udało się zorganizować Kiermasz Bożonarodzeniowy. Będące efektem współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli dekoracje i smakołyki już wkrótce zagoszczą na świątecznych stołach.
1% pod choinkę
Wszystkim Dobroczyńcom, którzy w 2021 r. przekazali 1% podatku na działalność Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Hucie Dzierążyńskiej serdecznie dziękujemy.
Wasze wsparcie pozwoliło na zakup pomocy dydaktycznych, gier i zabaw edukacyjnych, które 6 grudnia w formie prezentów trafiły pod szkolną choinkę.
Gorąco prosimy o wsparcie w przyszłym - 2022 r.
Wizyta Świętego Mikołaja
Najsympatyczniejszy i najbardziej oczekiwany gość w roku przybył do naszej szkoły z samego rana. Zapewne śnieżna aura ułatwiła reniferom Świętego Mikołaja zadanie, bo sanie zapełnione po brzegi prezentami są przecież wyjątkowo ciężkie.
1
Wycieczka do Warszawy
2 i 3 grudnia 2021 r. uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Część wyjazdu pokryta została ze środków finansowych MEN w ramach przedsięwzięcia pod nazwą ,,Poznaj Polskę’’. Program zwiedzania stolicy uwzględniał założenia projektu ministerialnego, m.in. poznawanie Polski, jej tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się od pobytu w Muzeum Powstania Warszawskiego i zwiedzania ekspozycji związanych z historią powstania oraz walką i codziennym życiem mieszkańców stolicy w czasach okupacji. Wypełnieniem lekcji historii był spacer ulicami Starego Miasta i przystanki przy Pomniku Małego Powstańca oraz Pałacu Prezydenckim. Ponadto uczestnicy wycieczki mieli możliwość obejrzenia ponad czterdziestu obrazów artystów z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. w ramach wystawy ,,Caravaggio i inni mistrzowie’’, zorganizowanej na Zamku Królewskim. Niewątpliwie atrakcją dnia była wizyta w Centrum Nauki Kopernik - instytucji związanej z rozwojem nauki i techniki, której misją jest ,,inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi’’.
Drugi dzień wycieczki to możliwość zwiedzania ,,mekki’’ kibiców reprezentacji narodowej w piłce nożnej - Stadionu Narodowego oraz obejrzenia unikatowej ekspozycji reklam świetlnych w Muzeum Neonów w Soho Factory.
7
BohaterOn w Twojej Szkole 2021
Na przełomie października i listopada nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii poświęconej tematyce Powstania Warszawskiego ,,BohaterON w Twojej Szkole 2021’’. Zajęcia przeprowadzone na bazie przesłanych przez organizatorów akcji materiałów edukacyjnych miały na celu upamiętnienie jednego z najtrudniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego kraju oraz uhonorowanie pamięci Powstańców Warszawskich, których odwaga i poświęcenie były przemilczane przez całe dziesięciolecia powojennej Polski. W tej edycji nasi uczniowie poznali chwytające za serce historie uczestników Powstania opowiedziane w formie słuchowiska oraz przedstawienia lalkowego, historie pokazujące relacje międzyludzkie, gesty solidarności i niezwykłej odwagi bardzo młodych ludzi, którzy stawiali na szali własne życie w obronie ojczyzny i dumy narodowej. Również w tej edycji dla żołnierzy Powstania i sanitariuszek przygotowane zostały kartki z życzeniami i osobistymi podziękowaniami.
Podróże kształcą...
25 listopada uczniowie klasy I i III wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Zamościa. Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła na poranny spacer uliczkami Starego Miasta i podziwianie historii ukrytej w ponad czterowiekowej architekturze miasta. Z kolei spacer alejkami ogrodu zoologicznego miał charakter bardzo egzotyczny. Bliskie spotkania z przedstawicielami fauny z najdalszych zakątków Ziemi zafascynowały małych wycieczkowiczów, a wizyta w parku trampolin dopełniła wrażeń.
1
Andrzejki w przedszkolu
W tym roku do andrzejkowej zabawy naszych przedszkolaków zaprosiła Myszka Miki.
Podsumowanie akcji charytatywnej...
Zbiórka ,,biedronkowych'' naklejek na rzecz podopiecznych Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie za nami. Nasi czwartoklasiści dokonali podsumowania akcji. 6 grudnia sympatyczne pluszaki z Gangu Swojaków trafią do małych pacjentów w formie mikołajkowych prezentów. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do włączenia się w kolejne akcje charytatywne, organizowane przez Szkolną Radę Wolontariatu.
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Od ponad stu lat ten sympatyczny bohater bajek, filmów i książek jest wiernym towarzyszem zabaw i życia każdego dziecka. Również nasze przedszkolaki włączyły się do akcji, zapraszając do szkoły swoich małych przyjaciół. Zabawy ruchowe, plastyczne, muzyczne i taneczne wypełniły wspólne świętowanie, a słodki poczęstunek w takim towarzystwie smakował wyśmienicie.
#MuremZaPolskimMundurem
19 listopada nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji wsparcia służb mundurowych, pełniących trudną służbę na granicy. Już wkrótce za pośrednictwem Poczty Polskiej laurki z życzeniami i wyrazami wdzięczności trafią do naszych żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji.
W świątecznym klimacie
Narodowe Święto Niepodległości
A nasza flaga jest biało - czerwnona,
orzeł skrzydłami wszystkich nas osłania.
Dźwięki Mazurka są takie znajome,
wolna, bezpieczna Ojczyzna kochana.
Te piękne, przepełnione optymizmem i miłością do Ojczyzny słowa podczas szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości wyśpiewali uczniowie klasy pierwszej. Z kolei ich starsi koledzy i koleżanki podjęli się niezwykle trudnej próby opowiedzenia historycznej, trwającej 123 lata ,,drogi’’ Polaków do wolności. Patriotyczne pieśni i wiersze uświetniły tę wyjątkową lekcję historii.
Dzień wcześniej heroiczna walka naszych przodków o niepodległość uczczona została złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Dzierążni.
4
Informacja!
W piątek 19 listopada 2021 r. o godzinie 15. 00 odbędzie się spotkanie rodziców z wychowawcami klas.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie