• Rozpoczęcie roku szkolnego!

• Dyrektor NSP w Hucie Dzierążyńskiej informuje, iż inauguracja roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 2 września o godzinie 9.00.

W tym dniu autobus szkolny rozpocznie kurs z Zaborecznego o godz. 8.00 i przejedzie stałą trasę. Powrót do domów bezpośrednio po uroczystości około godz. 10.30.

Ksiądz prob. Andrzej Kijek zaprasza społeczność szkolną na Mszę Świętą z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, która odbędzie się  w niedzielę 1 września o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Dzierążni.

• Uwaga! Akcja Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego!

• Gorąco zachęcamy naszych uczniów do kolejnej ciekawej inicjatywy pana Krzysztofa Monastyrskiego z Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego. W dniach 30 i 31 sierpnia można wziąć udział w akcji wolontariatu i jednocześnie fantastycznej przygodzie na łonie natury. Szczegółowe informacje w poście ZTP.

Nieleśne zbiorowiska niskiej roślinności ciepłolubnej i sucholubnej, nazywane fachowo MURAWAMI KSEROTERMICZNYMI są jednymi z najbogatszych florystycznie i faunistycznie siedlisk przyrodniczych w Polsce i w Europie. Jednocześnie są jednymi z najszybciej znikających z naszego krajobrazu, gdyż ich istnienie związane jest z ekstensywnym koszeniem i wypasem, będącymi elementami ginącego, tradycyjnego rolnictwa. W celu ochrony muraw kserotermicznych, Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze niemal od początku swojego istnienia podejmowało się działalności mającej na celu zbadanie rozmieszczenia tego typu obiektów na obszarze SE woj. lubelskiego, a także ich ochrony czynnej. W 2024 roku dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie zamierzamy kontynuować nasze działania w projekcie "Ratujmy Przyrodę Grzędy Sokalskiej 2024". Pierwszym z obiektów, którym zamierzamy się zająć poprzez wycinkę krzewów, nalotu drzew oraz wprowadzenie wypasu owiec, jest kredowe wzgórze "Wapniarka" nieopodal Huty Dzierążyńskiej - miejsce występowania wielu rzadkich gatunków flory i fauny.

W związku z powyższym zapraszamy chętnych na akcję wolontariatu osoby chętne do pomocy przy wypasie owiec, koszeniu murawy, wycinaniu krzewów, grabieniu... itp.

Zbiórka 30. oraz 31.08 2024 w Hucie Dzierążyńskiej, nr 96 o godz. 10.00, dla chętnych nocleg w namiotach z owcami przy ognisku 😉

Kontakt do kierownika projektu - Krzysztofa Monastyrskiego 697 473 766.