Organizacja, formy i sposoby świadczenia pomocy psychologiczno – pedagogicznej
Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U z 2017r. poz. 1591, z późn. zm.).
Na czym polega pomoc psychologiczno – pedagogiczna?
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana dziecku/uczniowi polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu, szkole i placówce, w celu wspierania jego potencjału rozwojowego i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu danej placówki oraz w środowisku społecznym.
- Pomoc psychologiczno – pedagogiczna świadczona jest przez nauczycieli specjalistów: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych.
- Udział w dodatkowych zajęciach specjalistycznych dla dzieci/uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, jest dobrowolny i nieodpłatny.