• Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

      •  


        Internet to przestrzeń, bez której większość z nas nie wyobraża sobie życia. Z drugiej jednak strony Internet to także zagrożenie – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Z myślą o Waszym bezpieczeństwie zamieszczamy podstawowe zasady korzystania z sieci. Zapoznaj się z nimi, zapamiętaj i przestrzegaj na co dzień!


        1. Chroń swoją prywatność!

        Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

        2. Mów, jeśli coś jest nie tak!

        W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

        3. Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

        Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

        4. Szanuj innych w sieci!

        Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

        5. Korzystaj z umiarem z Internetu!

        Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

        6. Ponadto podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:

        • plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;
        • przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;
        • dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;
        • wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);
        • monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu.